H.E. Ms. Prativa RANA

Date of Birth : 2nd June 1946
Place of Birth: Kathmandu, Nepal
Nationality: Nepalese
Education: B.A in Economics, Tribhuwan University, Nepal



2017 June
Nepal Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Japan

1993-21st February 2017
The Central Working Committee Member(CWC) 1st convention to 6th Rastriya Prajatantra Party (RPP)-National Democratic Party

2012-28th May 2017
President and Founder Board Member of Inter Party Women’s Alliance(IPWA)

27th May 2008-2011
Parliamentarian of Constituent Assembly Member &Chief Whip of RPP in Constituent Assembly
Member of State Restructuring Committee, Member of Preliminary CA Draft
Member of Parliamentary Hearing Committee, Member of State Management
Member of Executive Parliament Advisory Committee

Member and Nepal Chapter Chair at Parliamentarian for Global Action (PGA)

2nd July 2004 to 1st February 2005
Minister of State at Ministry of Science and Technology, HMG

8th March 2002 to 8th March 2004
Founder and Vice Chairperson of National Women Commission

25th February 1991 to 1993
President of Women’s Organization Central Committee Rastriya Prajatantra Party (RPP)

Honours Received 

2002 Birendra Aiswarya Sewa Padak
1996 HM King Birendra Golden Jubilee Medal
1988 Aiswarya Padak
1987 Ratna Samaj Sewa Padak
1975Coronation medal
1988 3rd SAARC Summit Medal

Other Experience

Worked from 1980 onwards as a volunteer in different Social Services Organizations.

National Level Treasurer of Nepal Red Cross Society
President of Women’s Service National Coordination Committee (WSCC)
Executive Member of Nepal Red Cross Society, Lalitpur Branch
Life Member of Nepal Red Cross Society
Founder Board Executive Member and Life Member of Nepal Cancer Relief Society Kathmandu
Vice President of Mother’s Club, Kalimati
1981to 1984
Executive Board Member of Women Service National Coordination Committee (WSCC)
Founder Executive Board Chief of Nepal Volunteer Service of Bir Hospital
Teacher of St. Mary’s High School